Co je to doména?

Doména (doménové jméno) je název webových stránek, např. ehostingy.cz. Pod názvem domény se prezentujete na internetu. Pokud chce někdo na internetu nalést vaši webovou prezentaci, tak musí znát název domény.

Doména prvního řádudoména nejvyššího řádu… (Top Level Domain, zkratka TLD) je doména, která je na nejvyšší úrovni všech internetových domén. TLD se dělí na: národní TLD (to je i .cz), generické TLD (např. .org), infrastrukturní TLD (.arpa).

Doména druhého řádu – jde o unikátní název domény, např. ehostingy.cz. Pokud někdo v Česku řekne doména, tak tím myslí právě doménu druhého řádu. V České republice je pochopitelně nejoblíbenější doména .cz. Následují i další: .eu, .com, .info, .org a řada dalších. Za tyto domény je potřeba platit, např. .cz domény stojí okolo 200 Kč ročně.

Doména třetího řádu – je to tzv. subdoména, která se přiřazuje k již registrované doméně, např. subdonema.ehostingy.cz. Každý dobrý poskytovatel hostingových služeb nabízí neomezeně subdomén. Domény třetího řádu nabízejí zdarma poskytovatelé freehostingových služeb. Zde máte webhosting i doménu třetího řádu zcela zdarma.

Několik rad

Než si budete registrovat doménu, tak si pečlivě rozmyslete její název. Název by měl být rozhodně co nejkratší a měl by vystihovat obsah webu. Kratší název je lépe zapamatovatelný. Je ale pravda, že v dnešní době jsou krátké názvy domén hodně přebrané. Firmy volí název své firmy, apod. Ideální je, když v názvu domény nejsou zasazeny pomlčky a čísla. Pokud se rozhodnete registrovat doménu, tak si nejprve musíte ovětřit, zda je tato doména volná. To zjistíte zde: nic.cz Pak požádejte svého registrátora domén o registraci domény. Seznam registrátorů domén je na našem webu – ve článku Kde registrovat doménu?

www

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *